FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Rejestracja
Zaloguj
Profil


Napisz nowy temat Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Poprzedni temat :: Następny temat
Formy pomocy instytucji pomocowych
Autor Wiadomość
jaro_fx
Administrator


Posty: 1267
Wysłany: 2018-06-18, 18:10   Formy pomocy instytucji pomocowych

FORMY POMOCY INSTYTUCJI POMOCOWYCH
Dzisiejszym popołudniem brałyśmy udział w zajęciach gdzie przekazano nam wiedzę ogólną o instytucjach pomocowych. Wykład dotyczył trzech instytucji: Miejsko Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz placówek urzędów miast i gmin.
Tak, więc dowiedziałyśmy się, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pomaga wszystkim osobom, które osiągają pełnoletniość w rodzinie zastępczej, czy też opuszczają z tytułu osiągnięcia pełnoletniości m.in. placówkę opiekuńczo – wychowawczą, czy tak jak my młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Osoby te zostają objęte pomocą, która ma na celu życiowe usamodzielnienie, a także integrację ze środowiskiem, poprzez prace socjalną. Osoby osiągające pełnoletniość otrzymują także pomoc pieniężną na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki, a także pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, zatrudnienia, czy też inną formę pomocy rzeczowej. Przysługuje ona tym osobom, które w rodzinie zastępczej lub placówce przebywała, co najmniej rok czasu.
Natomiast, jeżeli znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej np. zostaniemy bez pracy, czy też dotknie nas ciążka choroba, wówczas możemy zwrócić się do miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej o przyznanie pomocy finansowej, materialnej i rzeczowej. Pomoc finansowa przyznawana jest w postaci np. zasiłku okresowego czy celowego, przeznaczonego na leki, opał, odzież, żywność. By uzyskać pomoc musimy złożyć wniosek o przyznanie pomocy w ośrodku właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Natomiast osobom, które przed ukończeniem 18 roku życia stały się całkowicie niezdolne do pracy, przysługuje renta socjalna, którą także wypłaca MGOPS. Renta socjalna może być przyznana także tym osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia bądź w trakcie studiów doktoranckich.
Ostatnia omawiana instytucją, była instytucja urzędu miasta i gminy, w której możemy złożyć wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego czy też socjalnego. Zasady przyznawania lokali określają uchwały rady gminy w sprawie wieloletnich programów gospodarowania lokalami. Są w nich zwarte m.in. kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo mieszkania komunalnego oraz wysokość kryterium dochodowego. Podkreślono nam, że aby móc ubiegać się o mieszkanie, nie można posiadać, ani nikt z osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania, tytułu prawnego do lokalu. Do wniosku o przyznanie mieszkania, załączamy oświadczenie o wysokości dochodów wraz z dokumentami, które to potwierdzają.
Dzisiejsze zajęcia były bardzo interesujące. Dostarczyły nam wiedzy, którą wykorzystamy w naszym dorosłym życiu.






thumb.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 446 raz(y) 59,1 KB

Powrót do góry
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  




Młodzieżowy Osrodek Wychowawczy w Czuchowie Pienkach