FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Rejestracja
Zaloguj
Profil


Napisz nowy temat Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Poprzedni temat :: Następny temat
Segregacja odpadów - recykling
Autor Wiadomość
jaro_fx
Administrator


Posty: 1267
Wysłany: 2017-10-27, 19:19   Segregacja odpadów - recykling

SEGREGACJA I RECYKLING.
Odpady towarzyszą ludziom od zawsze. My również mamy z nimi do czynienia. Dlatego też, na zajęciach naszej sekcji przypomniałyśmy nowym koleżankom, jak ważny jest to problem i ile od nas zależy. Niestety skala odpadów, wzrasta każdego dnia. Przy takim tempie niedługo utoniemy w śmieciach! Jedynym sposobem, który może problem zmniejszyć, jest segregowanie śmieci. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każda z nas włączyła się w proces segregacji odpadów oraz ich recyklingu. Dzięki takiemu podejściu wszyscy będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku, oddychać świeżym powietrzem, pić czystą wodę. Niestety często okazuje się, iż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego problemu, nie każdy też wie jak postępować, aby włączyć się i uczestniczyć w systemie selektywnej zbiórki odpadów oraz jak stosować się do zasad jej funkcjonowania. Nie jest to rzecz trudna, ale wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie. Segregowanie odpadów umożliwia ograniczenie ilości śmieci, jakie trafiają na składowiska. Posegregowane odpady mogą być ponownie użyte lub poddane recyklingowi, czyli ich przeróbce. Segregacja jest to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane, czyli papier, szkło, plastik, aluminium innymi słowy jest to oddzielenie od siebie materiałów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. Do segregacji odpadów przeznaczone są kolorowe pojemniki, do których należy wrzucać papier, plastik i szkło. Do każdego z pojemników należy wrzucać wyłącznie wymienione poniżej rodzaje i gatunki odpadów:
Papier – pojemnik niebieski wrzucamy: gazety, książki i inny papier, tekturę, worki papierowe, ścinki drukarskie, nie można wrzucać: opakowań z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru, opakowań po środkach chemicznych. Należy usunąć zszywki oraz inne nie papierowe elementy.
Szkło bezbarwne pojemnik biały, szkło kolorowe – pojemnik zielony wrzucamy szkło opakowaniowe: butelki szklane, słoiki, nie można wrzucać: szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe), szkła zbrojonego, luster – mają inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego i nie stopią się razem z butelkami i słoikami), szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze), żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałością zawartości. Wszystkie odpady powinny być czyste.
Tworzywa sztuczne i metale – pojemnik żółty wrzucamy: puste butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np.: po szamponach, płynach), nie można wrzucać: opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, twardych plastików, folii i reklamówek, pojemników po artykułach sypkich, pieluch jednorazowych. Odpady powinny być czyste i zgniecione. Podstawową zasadą dotyczącą wszystkich segregowanych przez nas opakowań jest – ZGNIATANIE! Dzięki temu zmniejszamy ich objętość i więcej się ich zmieści w pojemniku! Odpady, które bardzo często wrzucamy do jednego pojemnika, odpowiednio posegregowane można ponownie przetworzyć. Posegregowane odpady mogą zostać wykorzystane do wytworzenia nowych produktów w procesie recyklingu. Aby zachęcić wszystkie przyszłe gospodynie domowe do systematycznej segregacji, w zajęciach wykorzystałyśmy element zabawy. W rytm muzyki trzeba było odpowiednio posegregować i pozgniatać odpady. Każda pomyłka i nieprawidłowa segregacja wiązała się z tańcem na jednej nodze. Na zajęciach wspólnie ułożyłyśmy i rozwiązałyśmy krzyżówkę, której hasło brzmiało: ,,CHROŃMY PRZYRODĘ”.








Powrót do góry
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  




Młodzieżowy Osrodek Wychowawczy w Czuchowie Pienkach